Očkování

Očkování

Připomínám doporučená očkování v dospělosti, která pomáhají chránit proti infekčním onemocněním, s kterými se lze běžně setkat na území ČR, ale i v ostatních státech Evropy. Při cestách mimo evropský kontinent je nutné se řídit dalším doporučením Očkovacích center.

  • Časté otázky a odpovědi k očkování – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz) aktuální informace 
  • Očkování proti tetanu
    • V dospělosti základní schéma jsou 3 dávky aplikované v den 0, za 6-10 týdnů po první dávce a za 6-10 měsíců po druhé dávce, přeočkovává se po 10-15 letech, u seniorů starších 60 let po 10 letech, vakcína se aplikuje do paže, je plně hrazena zdravotní pojišťovnou (vakcína VACTETA i aplikace), je k dispozici v ordinaci
  • Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě
    • Základní očkovací schéma se skládá ze 3 dávek, aplikují se do paže, první dávka, za 1-3 měsíce druhá dávka a třetí dávka za 5-12 měsíců, přeočkovává se po 3 letech, u mladších jedinců možno po 5 letech. Nejvhodnější doba na očkování jsou zimní měsíce roku, ale očkuje se celoročně i v letních měsících roku kdy se využívají zrychlená schémata 0-14 dní a třetí dávka 5-12 měsíců. Dostatečná hladina protilátek je již za 14 dní po aplikaci 2. dávky, aplikuje se vakcína do paže. Vakcína FSME je k dispozici v ordinaci, cena za vakcínu FSME je  900 Kč ( dle dodávky od distributora) za 1 dávku a 400 Kč za každou aplikaci vakcíny. Od 1.1.2022 očkování j  hrazeno ZP pojišťencům od 50 let věku. 
  • Očkování proti virové hepatitidě (žloutence) typu A+B = TWINRIX
    • Základní očkovací schéma jsou 3 dávky v měsíci 0-1 měsíc od první dávky a 6 měsíců po 2. dávce. Vakcína Twinrix se aplikuje do paže. Nutnost dalšího přeočkování zdravých jedinců zatím nebyla prokázána. Vakcína je kdispozici v ordinaci po předchozím objednání . Přibližná cena vakcíny Twinrix je 1 400 – 1 600 Kč za jednu dávku a 400 Kč za aplikaci vakcíny.
  • Očkování proti černému kašli  v dospělosti
    • Aplikace jedné posilující dávky kombinované  vakcíny BOOSTRIX , ADACEL ( tetanus, černý kašel, záškrt ).dle  Národní strategie  očkování proti  černému kašli  se doporučuje očkování : ženám plánující graviditu , gravidní ženy  v 3. trimestru, blízkým rodinným kontaktům ( rodiče, sourozenci , prarodiče)  novorozence, optimálně do 4 týdnů před narozením dítěte ,zdravotnický personál, školští pracovíci . Vakcína je aplikována do paže a je k dispozici v ordinaci. Přibližná cena vakcíny Boostrix je 700 Kč a aplikaci hradí zdravotní pojišťovna .
  • Očkování proti pneumokokovým nákazám
  • Aplikace vakcíny  Prevenar 13  je  doporučena k ochraně před pneumokokovými infekcemi, zejména  před záněty plic. Cílovými skupinami  jsou především: osoby ve věku 60 let a starší. U osob nad 65 let zdravotní pojišťovny hradí vakcinu plně včetně aplikace. Vakcína se aplikuje do paže v jedné dávce  a nutnost přeočkování dosud nebyla stanovena . Vakcína  je k dispozici v ordinaci po předchozím objednání.
  • Více informací včetně aktuálního očkovacího kalendáře pro dospělé naleznete na webu České vakcinologické společnosti ČLS JEP :
  • www.vakcinace.eu

 

Literatura - očkování: 

  • Doporučené postupy pro praktické lékaře. Očkování v ordinaci praktického lékaře, profylaxe malárie a cestovního průjmu. ČLSJEP 2013

Očkování proti chřipce

Každoročně onemocní chřipkou 5 % dospělé populace a 20 % dětí, na komplikace chřipky každoročně zemře 2 000 – 2500 obyvatel ČR. Očkování proti chřipce u mladých zdravých osob zabrání ve vzniku onemocnění v 70 – 90 %. Očkování zabraňuje ekonomických ztrátám (pracovní neschopnosti). Vakcinace se zvláště doporučuje osobám s chronickým onemocněním: dýchacího systému (astma bronchiále, CHOPN ...), onemocnění srdce a cév, onemocnění jater a ledvin, metabolická onemocnění (diabetes mellitus, cystická fibrósa pankreatu), chronické anémie, vrozená nebo získaná nedostatečnost imunitního systému. U starších osob očkování proti chřipce snižuje výrazně počet komplikací chřipky (záněty plic, srdečního svalu …) včetně úmrtí. 

Očkovat lze i těhotné, které jsou v riziku vzniku komplikací chřipky, lze očkovat v kterémkoli trimestru gravidity během chřipkové sezóny. Po očkování dochází k pasivnímu přenosu protichřipkových protilátek do těla plodu. Chrání novorozence do prvních 6 měsíců života (není vakcína pro děti do 6 měsíců věku). Očkovat lze i během šestinedělí. Očkování je rutinně doporučováno kojícím ženám, které jsou v kontaktu s novorozenci nebo dětmi do 5 let věku. Vakcína proti chřipce neobsahuje živý virus!, ale pouze jeho části, které zajistí příjemci vytvoření protilátek (mýtus - nelze chřipku naočkovat!). Tyto protilátky = imunita se vytvářejí cca 14 dní po očkování. V poslední dekádě dochází v ČR ke změnám v epidemiologii chřipky a epidemie vrcholí  obvykle až v průběhu února. Nejvhodnější doba pro očkování: říjen  až prosinec. Vakcíny proti chřipce jsou velice dobře tolerované - nízký výskyt lokálních i celkových reakcí. Očkování proti chřipce se odkládá v případě akutních onemocnění (nachlazení, průjem …). 

Zdroj informací: 1. Doporučené postupy pro praktické lékaře: Očkování v ordinaci praktického lékaře 2013